Autor: Dražana Marić, 22. 5. 2024.

Dragi naši osmaši i roditelji osmaša obavještavamo vas da je Ministarstvo obrazovanja donijelo odluku prema kojoj se utvrđuje postupak i način upisa učenika, broj upisnih mjesta u razrednim odjelima prvih razreda srednjih škola,  rokovi za prijavu i upis te ostali uvjeti i postupci za upis učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2024./2025.

Već krajem svibnja kreću prijave u online sustav upisa u srednje škole, a od 28. lipnja i prijava srednjoškolskih programa. U Narodnim novinama objavljena je odluka o upisu u prvi razred srednjih škola u nadolazećoj školskoj godini. Dio odluke su i datumi upisa u srednje škole u 2024. godini. Kao i ranijih godina, upisi će se vršiti online, putem sustava srednje.e-upisi.hr.

Odluka o upisu u I. razred srednje škole u školskoj godini 2024./2025. službeno je objavljena te ju možete pronaći ovdje.

Također ju možete pronaći u kategoriji Česta pitanja -> Važni dokumenti.

Važni datumi ljetnog roka za redovite kandidate

Osim broja upisnih mjesta objavljeni su važni datumi za osmaše. Početak prijava redovitih kandidata u sustav je 27. svibnja, a nastavna godina, prema školskom kalendaru, gotova je 21. lipnja. Prijave srednjoškolskih programa za upis u nadolazeću školsku godinu kreću 28. lipnja i traju do 8. srpnja.

Iznimka su spomenute škole koje imaju dodatne provjere, a za koje prijave završavaju 1. srpnja. Te dodatne provjere provode se od 2. do 5. srpnja, ovisno o školi, a konačne ljestvice poretka izlaze 10. srpnja. Učenici nakon svega trebaju dostaviti i upisnice u školu, elektroničkim putem ili osobno, a to će se događati od 10. do 12. srpnja. U tablici ispod možete proučiti i ostale važne datume ljetnog roka za redovite kandidate.

Važni datumi jesenskog roka za redovite kandidate

Službena objava slobodnih mjesta za jesenski upisni rok je 9. kolovoza. Taj jesenski rok rezerviran je samo za one koji nisu upisali školu u ljetnom. Kada je riječ o redovitim kandidatima, prijave programa u jesenskom roku upisa u srednje započet će 19. kolovoza i trajati do 23. kolovoza, s tim da 21. kolovoza završavaju prijave škola s dodatnim provjerama. Konačne ljestvice upisa u srednje  u jesenskom roku izlaze 26. kolovoza.

I ove godine provodit će se i treći, naknadni rok upisa u srednje škole, za koji se učenici prijavljuju u školi od 2. do 27. rujna. Sve važne datume za redovite kandidate u jesenskom upisnom roku možete vidjeti u tablici ispod.

Naglasimo kako procedura upisa u srednje škole, kao i rokovi, izgledaju nešto drugačije za kandidate s teškoćama u razvoju, koji se prije svega javljaju nadležnom uredu za obrazovanje svoje županije ili Grada Zagreba. Proces i rokovi drugačiji su i za kandidate koji se upisuju u sportske odjele. Datume ključne za učenike s teškoćama i sportaše možete proučiti ovdje.

Osim datuma i ukupnog broja upisnih mjesta, u odluci o upisima u srednje nalazi se i tablica s popisom programa koji su školama odobreni za upise u novu školsku godinu, broj razreda koje im je Ministarstvo odobrilo, kao i broj mjesta po razrednom odjelu.

Odluka je u nastavku, odobrene programe za svaku školu možete vidjeti u tablici od šeste stranice dokumenta. Za lakši pronalazak željene škole dokument otvorite u novoj kartici, odaberite kombinaciju tipki Ctrl+F i upišite naziv škole. Napomena: ako vam dokument u nastavku nije vidljiv, ponovno učitajte stranicu.

Uz pomoć našeg Kalkulatora bodova saznajte koliko bodova prilikom upisa možete očekivati. Na profilu svake srednje škole možete izračunati bodove koji su vam potrebni za upis baš te škole. Ovim kalkulatorom možete izračunati koliko ćete bodova imati na temelju ocjena iz osnovne škole, a možete i vidjeti koliko je minimalno bodova potrebno za upis škole te prosječan broj bodova upisanih učenika.

« Listopad 2024 »