2013-10-11 10:39:30

10. obljetnica UNESCO-ove konvencije o nematerijalnoj kulturnoj baštini u OŠ Antuna Masle u Orašcu

Manifestacija obilježavanja 10. obljetnice UNESCO-ove Konvencije za zaštitu nematerijalne kulturne baštine i susreta Mreže međugradske suradnje u očuvanju nematerijalne baštine (ICCN) održala se u Dubrovniku od 2. do 6. listopada 2013.

Manifestacija se održava u organizaciji Folklornog ansambla Linđo i Grada Dubrovnika te pod pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, UNESCO-a, Regionalnog ureda UNESCO-a u Veneciji, Hrvatskog Povjerenstva za UNESCO, Ministarstva kulture te Ministarstva turizma Republike Hrvatske.
 
Tema obilježavanja 10. obljetnice UNESCO Konvencije o nematerijalnoj kulturnoj baštini i manifestacije ICCN Dubrovnik 2013 je "Mladi u očuvanju nematerijalne kulturne baštine". Zadaća ove manifestacije je upoznavanje i osvješćivanje mladih o važnosti očuvanja izvorne baštine u globaliziranom svijetu,  kao i ukazivanje na načine na koje mladi mogu izgraditi svoju budućnost kroz njeno očuvanje. U petak, 4. listopada, našu su školu posjetili te izveli prigodni program KUD "Tomislav" iz Donjih Andrijevaca, Etno udruga "Vrijedne ruke" iz Vinkovaca i Jadran Radonić kao predstavnik FA Linđo iz Dubrovnika.

 

U programu su sudjelovali članovi KUD-a „Tomislav“ iz Donjih Andrijevaca koji su nas oduševili pjesmom i plesom Brodsko-posavske županije, predstavnica Etno udruge „Vrijedne ruke“ iz Vinkovaca koja je učenicima pokazala ručni rad i Jadran Radonić, korepetitor, glazbenik i plesač Folklornog ansambla Linđo koji je učenike upoznao s tradicionalnim hrvatskim instrumentima.

Zatim je prisutne pozdravila ravnateljica i zaželjela im dobrodošlicu, a učenici naše škole upriličili prigodni program. Učenici 2., 3. i 4. razreda matične škole izveli su našu tradicionalnu kolendu uz pratnju harmonike koju je svirao učenik 8. razreda Jakša Kristović, zajedno s učenicima 6. i 8. razreda otplesali su linđo i prikazali video prezentacije o berbi maslina u školskom vrtu, posjetu uljari i upoznavanju postupka dobivanja „žutog zlata“, uskrsnoj radionici penganja jaja koju vodi gospođa Anita Musladin u suradnji s učiteljicom Sonjom Mostahinić, pripremi džema od prasaka pod vodstvom učiteljice Ružice Bokun i arancina pod vodstvom učiteljice Silvane Perić.

Učenici PŠ Zaton sa svojim učiteljicama Vesnom Vlahušić i Jelkicom Franičević izložili su likovne radove konavoskih nošnja, učenici PŠ Trsteno sa svojom učiteljicom Mirjanom Banić Malkić naslikali su masline, učenici 5.-8. razreda matične škole s nastavnicom Ivonom Šimunović prikazali su jematvu – berbu grožđa oslikavanjem drvenih gajba i staklenih bocuna te karte svijeta pomoću grozdova grožđa. Također su bili izloženi likovni radovi primorskih nošnja i nakita.

Po završetku programa gosti su se počastili tradicionalnim delicijama našeg kraja: suhim smokvama, rogačima, narančinima, mjendulima, orasima, čičimcima i grožđem iz školskog vrta te na poklon dobili paketiće arancina koje su pripremili učenici 4. razreda matične škole. S veseljem smo se odazvali pozivu za sudjelovanjem u očuvanju nematerijalne kulturne baštine jer se ona u našoj školi njeguje već generacijama i to počevši već od 1. razreda osnovne škole.

Više fotografija ovog događanja možete pogledati u fotogaleriji ili na ovom linku.


Osnovna škola Antuna Masle Orašac