Posjet učenika PŠ Zaton crkvi svetog Vlaha i katedrali Gospe Velike

Autor: Dražana Marić, 22. 4. 2024.

U srijedu 10. travnja nakon kazališne predstave „Poziv iz bajke“ učenici Područne škole Zaton su u sklopu nastave vjeronauka posjetili zbornu crkvu svetog Vlaha i katedralu Gospe Velike.

Prigodom posjete crkvi svetog Vlaha, učenici su mogli čuti o životu našega Parca te upoznati se s poviješću crkve. Nekadašnja romanička crkva iz 14. stoljeća je doživjela mala oštećenja tijekom Velikog potresa 1667. godine, ali je uništena u požaru 1706. godine. Ubrzo je obnovljena u baroknom stilu. Učenici su imali prigodu tijekom obilaska crkve pogledati umjetnine, koje imaju iznimnu vjersku i kulturnu važnost. Upoznali su se s liturgijskim predmetima i priborom važnima za slavlje svete mise i drugih sakramenata. Pri kraju obilaska crkve, učenici su po želji zapalili svijeću, a posjet je zaključen molitvom svetom Vlahu, koju su dobili od časne sestre koja djeluje u crkvi.

Uslijedio je obilazak dubrovačke katedrale Gospe Velike. Učenici su saznali da je katedrala sjedište biskupa, koji stoluje u svakom malo većem gradu, te da naziv katedrala dolazi od središnjeg sjedišta na oltaru namijenjenom za biskupa. Kao i u crkvi svetog Vlaha, učenici su iskoristili vrijeme kako bi razgledali umjetnička djela koja se nalaze u dijelu katedrale namijenjenom za bogoslužje. Bio je to trenutak ponavljanja i povezivanja naučenog o crkvama koje su posjetili. Svakako je najznačajniji dio ovog obilaska bila mogućnost razgledavanja Moćnika dubrovačke katedrale gdje su učenike dočekali i srdačno pozdravili župnik don Marin Lučić i sestra Katarina Mihić.

U Moćniku dubrovačke katedrale se čuvaju relikvije svetaca, koje osim vjerske važnosti imaju povijesni i kulturni značaj, jer su pokazatelj religioznih i društvenih prilika određenog vremena. Relikvije u kršćanstvu označuju sačuvane tjelesne ostatke ili pobožne predmete svetaca, koji su značajno utjecali na povijest i razvoj kršćanstva. Prije nego što su otkrili, koje se relikvije čuvaju u Moćniku, učenici su se samostalno prisjetili da su svetci Božji prijatelji koji su na zemlji činili dobro, a sad su na nebu s Bogom. Učenici su znali i nabrojati nekoliko svetaca značajnih za njihov život. Potom im je sestra Katarina pokazala relikvije koje se nalaze u Moćniku te su tako učenici mogli čuti o našem znamenitom blaženiku Alojziju Stepincu, svetom Ivanu Pavlu II, a najzanimljivije su im bile relikvije svetog Vlaha i Isusova pelenica u kojoj je po vjerovanju bio umotan kao novorođena beba. Sestra Katarina ih je upoznala da Isusova pelenica zauzima glavno mjesto u procesiji svetog Vlaha 3. veljače te da se nalazi pod baldahinom. Pri kraju obilaska Moćnika, sestra Katarina je skrenula učenicima pažnju na ulazna vrata od Moćnika, koja imaju tri brave s tri ključa. U prošlosti su ključeve imali biskup, knez i župnik kako bi se smanjile vjerojatnosti krađe vrijedne vjerske i kulturne baštine.

Susret u katedrali je zaključen molitvom i zajedničkom fotografijom učenika i profesora. Učenici su se uputili na Pile na autobus s velikom radošću i znatiželjom koja je bila popraćena brojnim pitanjima o viđenom. Zadovoljeni stečenim znanjem i iskustvom, učenici su se uputili svojim domovima.

Hrvoje Njavro

« Rujan 2024 »